For første gang i Birkerød Squashklubs levetid er det netop lykkedes en af de helt store profiler at spille sig til en individuel DM-finale i herresingle.
Morten W. Sørensen havde således på fornemste vis banket sig frem til den TV-transmitterede finale uden at afgive et eneste sæt til sine modstandere, og i slutkampen mødte han den regerende danmarksmester Kristian Frost fra KSK, der er søn af badmintonlegenden Morten Frost.
Kristian var med sin nuværende placering som nummer 74 på verdensranglisten storfavorit til at genvinde titlen, og han lagde da også ud i et voldsomt tempo, der sikrede ham første sæt.
I andet sæt fik Morten justeret en smule på taktikken, så han takket være stor variation og tålmodighed samt et bredspektret slagrepertoire kunne udligne til 1-1.
Tredje og fjerde sæt blev efterfølgende spillet på Kristians præmisser, og det var fuldt fortjent, at han efter disse kunne strække armene i vejret som danmarksmester anno 2011.
På trods af nederlaget var det en stolt og tilfreds Birkerød-spiller der modtog sin flotte sølvmedalje, og præstationen lover godt forud for hold-DM i Kolding, hvor Birkerød har kvalificeret sig blandt de sidste fire hold i slutspillet hos både herrer og damer og dermed har gode kort på hånden i bestræbelserne på at udbygge medaljehøsten.