Spindoktor forlader Venstre

Lars Løkke Rasmussens spindoktor, Søs Marie Serup, begynder onsdag som Venstres leder i et nyt Center for kommunikation og politik

Lars Løkke Rasmussens spindoktor, Søs Marie Serup, begynder onsdag som Venstres leder i et nyt Center for kommunikation og politik

Søs Marie Serup Laybourn, som tidligere var spindoktor for statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), forlader nu også sin stilling som leder af Venstres Center for Politik og Kommunikation.

Hun meddelte sin beslutning til personalet i Venstre her til morgen. Bestyrelsen for Venstres folketingsgruppe mødes om sagen klokken 10.15.

Venstres politiske ordfører, Ellen Trane Nørby, siger, at Søs Marie Serups job indebærer et meget stort arbejdspres.

- Man skal føle, at man er fuldstændigt med, siger Trane Nørby til Ritzau.

Søs Marie Serup gjorde sig bemærket med et indlæg på Facebook for godt et år siden, da hun arbejdede direkte for Løkke. Hun kritiserede journalisterne for ikke at have gennemskuet, at et gennembrud var på vej under klimatopmødet, og at statsministeren var i gang med "en lille genistreg".

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...