Autofirma var advaret

Det viser sig, at den omkomne 51-årige medarbejder hos Svebølle Auto Service arbejdede i en tankvogn fyldt med kvælstof - helt uden sikkerhedsudstyr. Svebølle Auto Service var ifølge Arbejdstilsynet informeret om tankvognens indhold.

Det viser sig, at den omkomne 51-årige medarbejder hos Svebølle Auto Service arbejdede i en tankvogn fyldt med kvælstof - helt uden sikkerhedsudstyr. Svebølle Auto Service var ifølge Arbejdstilsynet informeret om tankvognens indhold.

En 51-årig mand fra Svebølle-området blev kvalt i forbindelse med en arbejdsulykke hos Svebølle Auto Service i fredags.

Det viser Arbejdstilsynets foreløbige undersøgelser, som Nordvestnyt.dk har fået aktindsigt i.

Af dokumenterne fremgår det, at den 51-årige medarbejder slet ikke havde noget sikkerhedsudstyr på, da han gik ned i tankvognen, der var fyldt med kvælstof.

Opgaven lød på at reparere en ventil i bunden af tanken.

Ren nitrogen i luftform

Ifølge Arbejdstilsynet havde tankvognens chauffør informeret Svebølle Auto Service om, at den indeholdt ren nitrogen i luftform, og at virksomhedens ansatte derfor skulle passe på i forbindelse med reparationen.

Alligevel åbnede den 51-årige medarbejder dækslet på tankvognens top og gik ned i dybet helt uden sikkerhedsudstyr, hvorefter han senere omkom på grund af kvælning.

Arbejdstilsynet overvejer politianmeldelse

Jan Møller Mikkelsen, der er centerchef i Arbejdstilsynet, fortæller Nordvestnyt, at Svebølle Auto Service har et stort ansvar i forbindelse med den alvorlige ulykke.

- Det er virksomhedens ansvar, at medarbejderne er tilstrækkeligt instruerede, og at de har de rigtige værnemidler til at udføre de her opgaver, siger han.

Arbejdstilsynet overvejer nu at politianmelde Svebølle Auto Service.

- En så alvorlig ulykke giver altid overvejelser omkring et juridisk efterspil, siger Jan Møller Mikkelsen

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...