Røgen fra bålgryderne blander sig med duften af ristede pølser og friskbagte pandekager. I festteltet spiller det veloplagte band op til dans med covernumre af gamle klassikere, mens en hyggelig summen rundt om bordene fortæller alt om det gode naboskab i boligforeningen.
Lørdag eftermiddag dannede området foran Mælkebøtten i Gersagerparken rammen om en kæmpe fest for boligforeningens beboere. Det skete i anledning af, at Greve Boligselskab, som udlejer boliger i mere end 20 boligafdelinger i Greve Kommune, i år kan fejre 50 års-jubilæum.
Derfor havde de seks forskellige boligafdelinger, en i Karlslunde, en i Tune, en i Greve Midt og tre i Hundige, inviteret beboerne til fest med alt betalt. Den største fest blev holdt i Gersagerparken, hvor op mod 800 af områdets mere end 2000 beboere i løbet af dagen lagde vejen forbi festpladsen, som udover gratis mad og drikke også bød på musikalsk underholdning.
- Vi er rigtig godt tilfredse med fremmødet i dag, og vi har selvfølgelig også været heldige med vejret, siger René Kloe, der er formand for den ene af de to boligafdelinger, Gersagerparken består af.
Han suppleres af Henrik Mørke, formand for den anden boligafdeling.
- Vi har valgt at fokusere på at gøre det til en fest for børnene, fordi vi ved, at hvis børnene har lyst til at komme, så kommer forældrene også med, siger han.
Til børnene var der både opstillet en hoppeborg, og det var både mulgit at bage snobrød, blive ansigtsmalet og hilse på både Mickey og Minnie Mouse, der flere gange gik en tur rundt i området og uddelte kram og highfives til de mindste.
Stærkt fællesskab
Begge formænd glæder sig over, at der stort set altid er stor opbakning til de arrangementer, der bliver holdt i Gersagerparken, og de mener, at det er et udtryk for det gode fællesskab og naboskab, der hersker boligforeningerne i mellem.
- Det er et meget mangfoldigt område, og når man ser rundt, så er det både unge og gamle og folk med forskellige etniske baggrunde, der mødes på kryds og tværs og hygger sig. Det fortæller meget om det fællesskab, der er i Gersagerparken, siger René Kloe.
Og det er ikke kun i Gersagerparken. Det gælder også i Greve Boligselskabs andre afdelinger. Det fortalte Greve Boligselskabs direktør Brian Hemmingsen.
I sin tale fortalte han, at boligselskabet i år har ønsket at dele jubilæumsfejringen med beboerne, og at de nok har sørget for finansieringen, men selve planlægningen har været op til de enkelte bestyrelser i afdelingerne.
- Det kan kun ske med hjælp fra de mange beboervalgte og frivillige rundt om i boligafdelingerne, og det er det engagement og den fællesskabsfølelse, som Greve Boligselskab altid har været kendt for. Mange andre boligselskaber misunder os faktisk for den store tilslutning, som vi har til vores beboermøder, i vores bestyrelsesarbejde og ikke mindst ved vores sommerfester. Faktisk er denne nærhed et af argumenterne for, at Greve Boligselskab blev skabt tilbage i tiden, lød det fra direktøren.
I Gersagerparken havde bestyrelserne fået 110.000 kroner at arrangere fest for, det svarer til ca. 100 kroner per bolig.



