31. august 2024 fylder Glostrup Kulturfest området omkring Glostrup Rådhus og Rådhusparken med musik, aktiviteter og forlystelser og ikke mindst glade og feststemte mennesker. Årets musikprogram er spækket med lokale indslag og populære kunstnere.
Hovednavnet i år er L.I.G.A, som spiller på Rådhusscenen klokken 15. Bandets vel nok nok største hit er Julia, som, på trods af et par år på bagen, stadig får publikum til at synge med. L.I.G.A består af Nicky Russell, forsanger og Ihan Haydar på trommer med band.
For børnene er der MGP-show på Rådhusscenen klokken 12.30, hvor de unge stjerner, Frederik, Sophia, Gustav og Magne leverer et forrygende show med deres sange fra sidste års MGP.
Man kan også opleve et up coming band i form af SHE’S THE MOON med Stine Rosenløv Jensen i spidsen.
Musikprogrammet foregår i år på to scener og er spækket med lokal underholdning fra Glostrups egen musikverden. Veletablerede musikforeninger som Musikoret på Rådhusscenen, Glostrup Mandskor på Parkscenen og Glostrup Gospel i Sognegården leverer deres bedste til festdagen.
Det populære, lokale band Gigi, Rask & Taube skaber ægte countrystemning på Parkscenen, og på samme scene vil trioen, operaunderholdning, ved lokale operasangerinde Catlen Gjøl bade tilskuernes øregange i kærlighedsduetter og arier fra operaens, operettens og musicalens verden.
De sene gæster kan afslutte Kulturfesten med koncert med Jeppe Almskou og Lukas Høimark i Glostrup Bio fra klokken 20.15.
Glostrup Kulturfest afholdes for anden gang og er en stor hyldest til lokalkultur og fællesskab. Der er gratis adgang til alle aktiviteter og musik hele Kulturfesten, og man kan se hele programmet på hjemmesiden.