Den lille, stormomsuste forsikringsselskab Brandkassen i Roskilde med den magtfulde Bjørn Laugesen som enevældig bestyrelsesformand har fået en bøde på 70.000 kroner for gentagne gange at bryde loven om aflønning af selskabets ledelse og bestyrelse.
Overtrædelserne består dels i, at dele af bestyrelsen har fået udbetalt bonusser, som er dobbelt så store som tilladt, og dels i ikke at oplyse tilstrækkeligt om vederlagenes størrelse, skriver DAGBLADET Roskilde.
Finanstilsynet har fundet, at Brandkassens lønpolitik "ikke er i overensstemmelse med og fremmer en sund og effektiv risikostyring" og at der er tale om gentagne overtrædelser. Samlet har Finanstilsynet fundet, at det er væsentlige overtrædelser af aflønningsreglerne.
Finanstilsynet er fortsat i gang med at undersøge, om Brandkassens ledelse, herunder Bjørn Laugesen, lever op til lovens krav om at være fit and proper, dvs. egnet og hæderlig.
Læs mere i DAGBLADET Roskilde tirsdag.
