Ulrik Bachmann og Rtizau
Flere mødre til nogle af de implicerede drenge var mødt op i retten tirsdag, da den 55-årige mand, der for mange år siden arbejdede som politibetjent, skulle forklare sig i sagen om seksuelle krænkelser mod ni drenge. Det skriver Sjællandske.
De hørte den 55-årige fortælle i detaljer, hvordan han havde lærte drengene at kende gennem et spilunivers på internettet, og hvordan han senere knyttede en særlig kontakt til en 14-årig dreng.
Den 55-årige mand påstår, at han var en slags mentor for drengene, og har fortalt, at de spurgte ham til råds om alt fra sex til familierelationer og skolearbejde.
- Jeg er på ingen måde typen, der er interesseret i sex med unge mennesker, fortalte han tirsdag til Ritzau.
- Jeg var venner med dem og havde helt normale venskabelige følelser for dem, siger manden, der på ingen måde ser noget forkert i sit forhold til drengene.