Skybrud, byger og støvregn. Sommervejret i år har været en våd omgang - men når solen engang imellem titter frem bag de regntunge skyer, kan der opstå et særlig smukt vejrfænomen: En regnbue.
Og når der bag regnbuen ulmer en rødmende aftenhimmel, er synet helt malerisk - eller i hvert fald egnet til dokumentation med smartphonen.
Her på redaktionen er vi glade for, at læserne har delt så mange flotte billeder af regnbuen med os, og derfor deler vi nogle af dem her.















På Hillerød Posten og Frederiksborg Amts Avis bestræber vi os altid på at lave historier, der betyder noget for dig.
Så har du en ide til en artikel eller et tip, så send en mail til redaktionen på hillerod@sn.dk eller ring til os på telefonnummer 8888 4303.
Du kan også kontakte vores journalister direkte på nedenstående mailadresser:
Martin Warming, redaktør, martin.warming@sn.dk
Janne Mulvad, journalist, janne.mulvad@sn.dk
Mette Dolmer Thygesen, journalist, mette.thygesen@sn.dk
Johanne Wainø Topsøe-Jensen, journalist, johanne.wainoe@sn.dk
Per Skovkjær Sand, journalist, per.sand@sn.dk
Josefine Munch-Petersen, journalist, josefine.petersen@sn.dk