Anina arbejder frivilligt: Nu bliver hun udstillet

Anina Baltodano er med sine 15 - snart 16 år - den yngste af de frivillige, som er beskrevet i udstillingen om frivillighed.

Anina Baltodano er med sine 15 - snart 16 år - den yngste af de frivillige, som er beskrevet i udstillingen om frivillighed.

Jan Saaby er tillige med otte andre engagerede mennesker, som yder frivilligt arbejde, med i en udstilling om frivillighed, Mød Ringsteds Frivillige, som åbnede i mandags på Ringsted Bibliotek.

Jan Saaby meldte sig som frivillig for et år siden, da han så, at Madspild manglede frivillige. Han tøvede ikke med at melde sig, da det er en forening uden penge, og den gør et arbejde, der betyder noget.

- Vi har mange personer, der mangler mad i køleskabet, og deres glæde når de får deres kurve, det giver noget, siger Jan Saaby.

Han beskriver det lige som et boost, man får, ved at opleve, hvor glade mennesker, som ikke har få meget, får en hjælpende hånd.

Det er ikke nyt for Jan Saaby at hjælpe andre. Som aktivitetschef for Svenstrup Gods, har han arbejde med samme type personer, som har brug for en hjælpende hånd. Her var det dog ikke som frivillig.

Yngste frivillige

Anina Baltodano er med sine 15 - snart 16 år, er den yngste frivillige, som er med i udstillingen. Hun arbejder frivilligt i Ud Af Boxen, hvor hun tager billeder, står lidt i baren ved arrangementer og laver forskellige ting, når der er koncert hver anden torsdag.

- Jeg skulle spille til en koncert, og kom her ret tit. Så spurgte de om jeg ville tage billeder, så blev fast, fortæller Anina Baltodano.

Hun er meget glad for at være frivillig. Det er spændende og der er et rigtigt godt fællesskab.

De øvrige syv frivillige, som er beskrevet i udstillingen er Anna Geertsen frivillig i Red Barnet, Birthe Andersen og Hanne Hansen, som begge er kioskejer på plejecenter Solbakken, Peder Olesen, madcaféen på Hyldegården, Inga Larsen spisning for enlige i Gyrstinge, Frederik Fledelius Nielsen, Ringsted IF Fodbold, og Sanne Nielsen frivillig i DDS Gyldenløve gruppe.

Udstillingen er en tak til de mange borgere, der gør en frivillig indsats til stor glæde for andre. Den skal samtidig bruges som en påmindelse om, hvor vigtigt den frivillige indsats er.

- Vi har sat udstillingen op fordi vil vil vise bredden i den frivillige indsats. Vi vil anerkende og synliggøre frivillighed, siger frivilligkonsulent i Ringsted Kommune Oline Dagmar Sohrbeck-Nøhr.

- Det har været vigtigt at vise, at frivillig indsats kan være mange forskellige ting, fortsætter hun.

Oline Sohrbeck-Nøhr udtrykte håb om, at de ni frivillige, som via denne udstilling er med til at synliggøre det frivillige arbejde, kan være til inspirere for andre til at blive frivillig. Samtidig er det for at takke alle dem, der er med til at gøre Ringsted Kommune til et sted med et rigt foreningsliv.

Borgmester Henrik Hvidesten sendte også en tak til de frivillige, da han klippede den røde snor for at markere udstillingen åben.

Det handler om at få flere til at tage del i fællesskabet, det har vi alle sammen brug for. Undersøgelser viser, at 600.000 voksne danskere føler sig ensomme engang imellem. Her kan fællesskaber med andre være med til at gøre en forskel.

National kampagnedag

Udstillingen er en del af den nationale kampagne Frivillig Fredag, som hvert år løber af stablen den sidste fredag i september.

Udstillingen er en vandreudstilling, der kan ses på Ringsted Bibliotek de kommende to uger og herefter kan den ses i uge 41-43 i Ramblaen, Ringsted Sportscenter, uge 44-45 Sundhedshuset, uge 46-47 Hyldegården og uge 48-49 Ringsted Kulturhus.

Samtidig kickstarter udstillingen Frivillig Fredag ugen i Ringsted, hvor Frivilligrådet på torsdag har en netværks- og foredragsaften med Thomas Mygind og fredag har en gruppe foreninger et arrangement på Ringsted Bibliotek klokken 15-17, hvor alle er inviteret til en snak med Red Barnet, Home-Start, Ringsted Krisecenter, Røde Kors og Børns Voksenvenner.

Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...