Seriøsitet og sammenhold gav succes: AB Cricket er tilbage i elitedivisionen

AB Crickets spillende træner, Jawad Ali, banker bolden ud af banen i 5. over i sæsonens sidste kamp mod KB. Hans træning har været vigtig for den succes klubben har haft i år. Foto: Peter Kenworthy.

AB Crickets spillende træner, Jawad Ali, banker bolden ud af banen i 5. over i sæsonens sidste kamp mod KB. Hans træning har været vigtig for den succes klubben har haft i år. Foto: Peter Kenworthy.

Sæsonens sidste kamp for AB Cricket i 1. division var mod KB søndag den 10. september. AB havde inden kampen allerede sikret sig andenpladsen i ligaen og oprykning til landets bedste række, elitedivisionen, for første gang siden 2017.

Alligevel gav AB’erne den gas fra start, og spillende træner Jawad Ali scorede otte boundaries, inden han blev grebet ud for 62 i 15. over. Ali var dog ikke helt tilfreds med sin egen score.

- Jeg ville gerne have gået hele vejen og tage en stor hundrede, men det er hvad det er, fortalte han, mens to holdkammerater stod ved gærdet og scorede flittigt.

AB sluttede på 305 runs mod KB, og klubbens bowlere fik hurtigt overtaget over KB’s batsmen. Efter bare fire overs havde udeholdet mistet fem mand for bare 20 runs, og KB sluttede på i 83 runs – hvilket gav en AB-sejr på 222.

AB sluttede dermed sæsonen seks point foran KB, og to point efter Svanholm, der vandt turneringen.

Træning var vendepunkt

Anfører Mudabber Hussain mener at AB har spillet meget bedre i år, i forhold til tidligere sæsoner. Ikke mindst på grund af holdets træningsindsats, hvor der altid har været mindst 11 spillere til træning, en tilgang af nye gode spillere og et godt sammenhold, der er blevet endnu bedre i år, hvor der har været flere sociale arrangementer.

Og hvor venskabet udenfor banen betyder at spillerne har været gode til at hjælpe hinanden på banen, og være large over holdkammeraternes fejl.

- Vi har været meget bedre i år. Vi har spillet som et hold. Vores træningsindsats har været helt anderledes, og det har virkelig hjulpet os på banen. Og vi har haft Jawad som spillende træner – der har stået for træningen - og det har helt klart været det der har rykket for os spillere, fortæller Hussain.

- Træningerne har været vendepunktet for os. Vi har fået noget seriøsitet, vi har fået noget disciplin, og de strukturerede træninger har vendt det for os, tilføjer han.

Elitedivision stiller nye krav til spillerne

Jawad Ali fortæller at oprykningen gik hurtigere end forventet, ifølge den treårs-plan som holdet havde lagt.

- Vi vidste ikke inden sæsonen at vi ville dominere så meget. Men vi havde sat os ned og snakket sammen om, hvor vi kunne ændre tingene – spillerne bakkede op og blev bedre på træningsbanen, tilføjer den spillende træner.

Ali mener at hvis holdet ender i midten af elitedivisionen næste år vil det være en god sæson.

- Der er stor forskel på 1.division og elitedivisionen, så vi skal stille større krav til spillernes fysiske tilstand. Men cricket er også en sport, der kræver tålmodighed og mental styrke. Og det vil vi også arbejde på, tilføjer han.

Rost for at tale pænt på banen

Cricket spilles og opfattes på en anden måde end for eksempel fodbold, hvor det hele afgøres inden for et par timer, og alle spillerne er i næsten konstant bevægelse, med alt fra hårde tacklinger til forsøg på at filme sig til et straffespark.

En cricketkamp tager fem, seks, syv timer (og en testmatch op til fem dage). Mange af spillerne enten sidder eller står mere eller mindre stille i lange perioder af kampen. Og sportens fairplay-ånd gør at det ofte opfattes som en ”gentleman”-sport.

- Vi er som klub kendt for, og bliver rost for, vores disciplin på banen. Sådan noget med at tale pænt på banen. Vi får at vide af dommerne og klubberne at ’det er en fornøjelse at spille med jer’. Og det er noget vi prøver – også til træning - at holde styr på og lære fra os, fortæller Mudabber Hussain, der tilføjer at han mener at man kan bruge noget af gentleman-kodekset fra cricket i hverdagen.

Prøver at promovere sporten

Cricket er dog ikke en stor sport i Danmark, ligesom fodbold eller håndbold – nogle tusinder spiller det på landsplan.

Men Mudabber Hussain fortæller at AB i de seneste år har haft projekter for at trække ungdommen til, at klubben promoverer cricket på Gladsaxedagen, og at cricket er en del af Gladsaxe Kommunes ”Minisport”-program, hvor børn i de små klasser kan prøve en række sportsgrene.

- Som pædagog på Søborg Skole prøver jeg også at promovere det så meget som muligt, ved at lære børnene at spille cricket. Og nu spiller vi i elitedivisionen, så vi regner med at der måske er nogen der får mere øje på AB, tilføjer han.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...