Efter sammenstød: Molslinjen aflyser færgeafgange fra Sjællands Odde

Det var ved færgelejet på Sjællands Odde, at Molslinjens færge Express 4 tirsdag morgen stødte på kajen. Arkivfoto: Molslinjen

Det var ved færgelejet på Sjællands Odde, at Molslinjens færge Express 4 tirsdag morgen stødte på kajen. Arkivfoto: Molslinjen

- Express 4 har haft en berøring af mulen på Odden, lyder det fra Jesper Maack, Molslinjens PR- og kommunikationschef.

- Sammenstødet forløb helt udramatisk, og alle passagerer kunne uden videre køre fra borde. Færgen ligger nu i lejet ved Sjællands Odde og er tilbageholdt af Søfartsstyrelsen, indtil de har besigtiget skaderne, fortæller Jesper Maack.

Forsinkelser på færger

Færgens ufrivillige møde med kajkanten betyder, at flere færger er aflyst.

Express 3 var sejlet fra Aarhus, da Express 4 stødte mod kajkanten. Så Express 3 ligger lige nu i læ ved Djursland, og venter på af procedurerne med Søfartsstyrelsen bliver overstået, så færgen kan sejle videre mod Odden. Passagerende får løbende information og får mad og drikke. Der er 251 om bord.

-Historisk ved vi, at der går noget tid med det. Men vi har valgt ikke at sejle tilbage til Aarhus, da vi tror og håber, at passagererne synes, det er bedre at vente derude og så komme til Sjælland i stedet for at blive sejlet tilbage til Aarhus, siger Jesper Maack.

Express 2, som skulle sejle fra Aarhus i formiddag er aflyst.

Fra Odden er afgangene klokken 8.20, 9.20 og 11 aflyst.

- Vi håber og regner med at næste færge fra Odden sejler klokken 12. Og der er plads, så vi kan få dem med, der eventuelt holder på Odden og venter på en færge, lyder det fra Molslinjens PR- og kommunikationschef.

Foto: Jesper Maack

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...