Posthuset i Slagelse lukker. Onsdag den 17. oktober er sidste ekspeditionsdag på Sdr. Stationsvej, og fra dagen efter må kunderne gå i Kvickly i VestsjællandsCentret og lade sig ekspedere i en såkaldt postbutik dér.
Til gengæld kan de glæde sig over det, PostDanmark selv kalder "markant udvidede åbningstider" - de kommer nemlig til at følge Kvicklys. Det vil sige, at kunderne kan "gå på posthuset" - blot i en postbutik - fra klokken 9 til 20 på hverdage, og fra 8 til 10 på lørdage.
Enkelte søndage vil postbutikken også have åbent og blive betjent af Kvickly-medarbejdere.
Netop de øgede åbningstider vil ifølge PostDanmarks kundechef i det midt- og vestsjællandske, Helle Gry Jacobsen, gøre kunderne tilfredse.
- Når kunderne ellers har vænnet sig til, at deres posthus er lukket, viser undersøgelser fra andre dele af landet, at de faktisk bliver vældigt glade for deres postbutik, især på grund af de udvidede åbningstider, som passer dem godt, fortæller kundechefen.
Den egentlige årsag til lukningen er udviklingen. Stadigt færre sender breve og betaler regninger på posthuset - begge dele foregår nu over nettet - og derfor har PostDanmark valgt at lukke posthuset - efter at Slagelse harhaft selvstændigt postkontor i 301 år.
Det nuværende posthus på Sdr. Stationsvej blev taget i brug i 1930.
- Efterspørgslen på posthusets ydelser er blevet mindre og mindre i takt med folks ændrede indkøbsvaner. Derfor var der reelt set for lidt at lave for de fem medarbejdere, vi for øjeblikket har på posthuset, og derfor har vi besluttet at lukke posthuset og erstatte det med en postbutik i Kvickly i VestsjællandsCentret, forklarer kundechefen.
- I postbutikken vil kunderne blive betjent af to af de nuværende fem posthusmedarbejdere - de øvrige tre forsøger vi at finde genansættelse til internt i PostDanmark, og faktisk er det allerede sket for den ene, tilføjer Helle Gry Jacobsen.
Læs mere i Sjællandske torsdag eller i vores e-avis.