Flere kan tjekke ind på plantehotel til vinter

Egedal: Interessen for at have eksotiske planter i haven eller på terrassen betyder, at flere og flere har brug for et sted, hvor de kan opbevare de planter, der ikke kan tåle at stå ude i den kolde, danske vinter. Det mærker Dennis Vesterager, der ejer Planteopbevaring på Nybøllevej 16 i Ledøje, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Han tilbyder opbevaring og pleje af planter, der ikke er vinterhårdføre, i opvarmede drivhuse, og nu udvider han med endnu en hal.

- Vi har haft så stor efterspørgsel på opbevaring af ikke vinterhårdføre planter. I vinter havde vi 1150 private og erhvervskunder, der fik opbevaret mellem en og 100 planter her, siger Dennis til avisen. Han opbevarer blandt andet planter for Tivoli, der løbende sender planter på "hotel" i Ledøje, når det ikke længere er sæson for dem i haven.

Når den nye hal på 2000 kvadratmeter er færdig, har Dennis 7500 kvadratmeter til planteopbevaring.

- Det gør jo, at vi ikke behøver at sige nej til alle dem, der eventuelt gerne vil have deres planter opbevaret her. Vi vil jo nødigt sige nej, så folk er nødt til at lade dem stå ude og lade deres plante gå til, siger han.

Læs mere i Frederiksborg Amts Avis mandag

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...