Kørte studenterkørsel fredag: Hentede karrierens største triumf to døgn senere

Der var guld til Danmark, Guld til Edi og ikke mindst guld til Hwarang Taekwondo Rødovre, da Edi Hrnic endnu en gang beviste, at han er mand for at præstere ved de store mesterskaber. Foto: DIF / Danmark til OL

Der var guld til Danmark, Guld til Edi og ikke mindst guld til Hwarang Taekwondo Rødovre, da Edi Hrnic endnu en gang beviste, at han er mand for at præstere ved de store mesterskaber. Foto: DIF / Danmark til OL

Der var guld til Danmark, Danmarks Taekwondo Forbund og ikke mindst Hwarang Taekwondo Rødovre ved European Games i polske Krakow, da den 19-årige Edi Hrnic søndag aften tog karrierens hidtil største skalp.

European Games er den europæiske pendant til de olympiske lege.

“Det er en fed følelse. Det er en enorm stor glæde og kulminationen på benhårdt arbejde, at jeg står med en guldmedalje om halsen. Det var ikke noget, jeg havde regnet med,” fortæller Guld-Edi Hrnic på en lidt skrattende forbindelse fra bussen på vej mod lufthavnen.

I det hele taget har det været en begivenhedsrig uge for den 19-årige taekwondo-kæmper, der blev student i sidste uge, kørte studenterkørsel fredag, men der kan ikke have været indtaget meget alkohol på vognturen, når han to døgn senere kunne lave karrierens hidtil største resultat.

En præstation, som mange andre studenter, med stor sandsynlighed ikke ville være i stand til at kopiere ovenpå velfortjente fejringer af deres studentertid.

Fodproblemer ingen hindring

I finalen var der dømt revanche mod norske Richard Ordemann, som slog Edi Hrnic ud i ottendedelsfinalen ved VM.

Men denne gang var Edi Hrnic stærkest og vandt overbevisende første runde med 8-4.

Anden runde blev en gyser uden lige, hvor Edi Hrnic var bagud med 6-4, inden de sidste 13 sekunder, men med et veltimet spark i hovedet på den norske udøver vandt Edi Hrnic med 7-6 og sikrede sig European Games-guldet.

Han måtte dog lige vente lidt med at juble, da dommerne lige skulle se noget igennem på video.

Det var lige ved, at fodproblemer ville spænde ben for gulddrømmen hos Edi Hrnic, da han i anden runde vrikkede om på anklen og kunne ikke støtte på den.

Men solidt og effektivt arbejde fra holdets sundhedsstab fik fikset anklen til semifinalen, som blev vundet med 2-1 over den tredjeseedede spanier Jon Cintado Arteche og undervejs blev også den andenseedede græker Apostolos Telikostoglou besejret.

“Anklen er svær at gå på i dag (mandag red.), men det gør ikke det store, når man har vundet guld, så tager jeg det med.”

Med European Games-guldet viste Edi Hrnic, at den overraskende sølv medalje ved EM i Manchester ikke var en tilfældighed, og at han er en mand, man skal regne med ved de store mesterskaber, hvor den helt store drøm er OL 2024 i Paris

“Titlen her er et skridt tættere på mit endelige mål om at komme til OL,” fortæller Edi Hrnic, som tager et gevaldigt hop op ad ranglisten, og nu er i top 25 i verden efter triumfen.

Det andet Hwarang-håb Tobias Hyttel havde en turnering til glemmebogen og blev tidligt slået ud.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...