Det er stort. Meget stort. Og i mere end én forstand: Den fantastiske udstilling "Days of the Dinosaur", som indtil videre har været forbeholdt de største metropoler i verden, kommer nu til Slagelse fra den 24. juni til den 5. august. Det er Arena Cirkusland, der her har gjort et vaskeægte scoop, som virkelig vil sætte Slagelse på landkortet.
- Det er jo den eneste udstilling i hele Skandinavien, så vi håber jo, at rigtig mange vil synes om det, fortæller Finn Bendixen fra Arena.
En anden beslægtet udstilling - "Walking with Dinosaurs" - har netop været i København. Men det er noget helt andet - og meget mindre end det, der nu kommer til Årslev.
En udstillingen som denne får man ikke "bare" til at komme. Det kræver mange penge - hvor mange vil Bendixen ikke ud med - det kræver også en masse tilladelser og et større logistisk arbejde, når 14 solide 40-fods containere lander i Korsør Havn. De første kommer allerede den 18. maj fra Panama, andre kommer fra Paris osv.
- Flere af dinosauerne er kæmpestore - nogle op til 13 meter høje. Samtidig består udstillingen af vulkaner, vandfald og træer, så de også står i et naturtro miljø, fortæller Bendixen.
Han har selv set udstillingen i Rom i starten af året - og var meget begejstret.
- Det er fantastisk godt lavet, og man føler virkelig, man træder ind i den verden, der eksisterede for 65 millioner år siden, fortæller han.
Selve udstillingen fylder 4200 kvadratmeter, og selv om Cirkusland er stort, så er det stadig kun 1800 kvadratmeter.
- Vi ejer et kæmpestort telt med tre maneger, som i øjeblikket er i Frankrig i forbindelse med "Holiday on Ice". Det telt bliver placeret i forlængelse af Cirkusland, og så har vi den plads, vi skal bruge, siger han.