Da det lykkedes, begyndte alle udfordringerne med at skulle skilles fra familien i 26 måneder og selve turen med 14 slædehunde og kammeraten Hansi ud i det barske, grønlandske landskab.
Slæden fremstiller patruljemedlemmerne selv. På turen var de udsat for op til minus 51 grades kulde og Per Jessen fortalte levende om de besværligheder, den ekstreme kulde gav i hverdagen.
På turen med Siriuspatruljen mødte holdet både isbjørnene, ulve og moskusokserne.
-Vi fik også et indblik i Pers store kærlighed til slædehundene og vi fik mange flotte billeder og videoklip fra Grønland, fortæller Gurli Jensen fra Alsidige Kvinder.
Hun oplyser endvidere, at foreningen har solgt alle 80 billetter til Menstrup Revyen i oktober, men der er skaffet 35 mere, som sælges efter først til mølle princippet hos Gurli Jensen.
