Haveselskabets afdeling i Guldborgsund og Lolland inviterer til besøg i haven på Thorsøgård og haven på Sjæltofte gamle skole nær Errindlev på Lolland.
Det sker lørdag 15. juni klokken 13-17, hvor man kan besøge adskillige forskellige haverum.
I prydhaven kan man se en blanding af buske, roser og stedsegrønne planter, som blandt andet omkranser en større terrasse, der efterhånden er fyldt op med krukkeblomster. Derudover er denne have også domineret af forskellige staudebede (både sol og skygge), samt enkelte meget gamle træer.
I den lille gårdhave står forskellige stauder og buske, som primært omkranser en siddeplads, hvor der på den anden side af buskene står et lille drivhus omgivet af stauder og klatreplanter.
I Urte- og frugthaven var det oprindeligt udelukkende urtestykke, bærbuske og frugttræer, men med tiden har der sneget sig forskellige andre strukturer ind, blandt andet forskellige stauder/busk-bede, et rhododendron bed, en lille havedam omgivet af diverse planter, en stenhøj og en birkelund.
Trekanten er et nyetableret område, hvor der bare var højt træs for fire år siden. Her er der anlagt en lille miniskov (primært med stedsegrønne træer). Derudover er der plantet to læbælter (mod øst og vest), som primært indeholder blomstrende buske og stedsegrønne træer. Imellem disse læbælter er plantet flere forskellige frugttræer og blomstrende buske, hvor der også er blevet plads til en hyggelig siddeplads. Herfra er i øvrigt udsigt til Hyllekrog-fjorden.
I parken ved søen vokser der åkander, og området er primært domineret af frugttræer og prydtræer.
Den gamle gårdsplads er efterhånden omdannet til en gårdhave med flere siddepladser og diverse græsser, krukke-arrangementer, bede og mindre træer.
Drivhus-haven er af nyere dato og omkranser et drivhus/orangeri. Her er plantet flere mindre/større træer, buske og græsser og lavet enkelte staudebede. Her er der også udsigt til havet ude bag digerne.
Parken i marken er etableret over de seneste fem år ved en nyere udgravet sø. Her eksisterede nærmest kun brændenælder, tidsler og græs. Med tiden er der blevet ryddet godt op, skabt en masse bede, stier, stensætninger og siddepladser. Området indeholder adskillige skygge/skov-planter, men der er også en del stauder, buske og græsser i solsiderne. Området har været i løbende udvikling, men er ved at nå en mere etableret form, hvor planter og buske bare skal finde deres rette størrelse og udtryk.
Sjælstofte gamle skole ejes og passes af Marianne Hansen - en tidligere skolelærer på 84 år, som bare elsker planter og specielt roser. Skolen blev bygget omkring år 1900, og det ældste træ i haven - en kæmpe ask - er fra denne tid.
Havens forskellige områder er præget meget af rigtig mange forskellige roser, både i forhave, baghaven og indimellem, og en større del af haven er parkagtigt udformet med større træer og blomstrende buske, hvilket står i stor kontrast til området lige bag huset.
De to haver kan besøges hos Hanne, Kjeld og Morten Pedersen, Thorsøgård, Torsøvej 13, Torsø og Marianne Hansen, Torsøvej 5, Torsø.