Danske Bank lukker filial i Dianalund-centret

DIANALUND: Den 10. februar vil en hæveautomat være det eneste, der er tilbage af Danske Bank i Dianalund Centret. Filialen lukkes, lokalerne sættes til salg og de fire medarbejdere flyttes til andre afdelinger.

Filialens to rådgivere flyttes til Danske Bank i Sorø, mens de to service-bankmedarbejdere flyttes til andre afdelinger. At rådgiverne flyttes til Sorø, hvor der i forvejen sidder 18 medarbejdere, ser filialdirektør Torben Halgaard, som en gevinst for både medarbejdere og kunder.

- I dag klarer kunderne meget selv via net- og mobilbank. Derfor stiller kunderne også større krav til medarbejderne, når de henvender sig. Der er et krav om, at den enkelte medarbejder har større kompetencer, og det kan være svært at udvikle sig, når man sidder alene, siger Torben Halgaard, der også peger på, at en filial med kun fire medarbejdere er meget sårbar i forbindelse med ferie og sygdom.

Læs hvorfor filialdirektøren mener, at lukningen vil være en fordel for kunderne i Sjællandske og DAGBLADET

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...