Nye butikker til City2

taastrup: Forleden åbnede Pilgrim i shoppingcentret City2 i Taastrup, Gina Tricot åbner den 10. oktober og også Deichmann Sko åbner til efteråret.

Pilgrim åbnede en »concept-store« - det vil sige en butik, der kun forhandler Pilgrims varer. Åbningen blev en stor succes.

»Der stod kunder og ventede på, at vi åbnede og dagen igennem har kunderne rost butikken og varerne. Allerede først på eftermiddagen nåede vi den omsætning, som vi havde håbet på første dag, så vi er rigtig glade,« fortæller Sunni Nielsen, der er butikschef i Pilgrim.

Pilgrim blev grundlagt i 1983 af to danskere, og det er kun gået fremad. Pilgrim-smykkerne bliver i dag solgt via mere end 5000 butikker over hele verden. Pilgrim har hvert år fire kollektioner og alle dele i kollektionerne er håndlavede.

Flere nye butikker

City2 - der i øjeblikket er igennem en stor fornyelse - kan se frem til flere nye butikker i løbet af efteråret.

En af dem er Deichmann Sko, som åbner i City2 til oktober. Deichmann har et kæmpe udvalg af sko, noget for enhver smag og ikke mindst noget for enhver pengepung. Deichmann findes i mere end 20 lande i hele verden.

Deichmann køber selv ind fra flere end 400 producenter på verdensplan uden mellemhandlere. Det gør det muligt at holde priserne nede uden at gå på kompromis med kvalitet og design.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...