Roskilde: En masse mennesker havde deres første gang onsdag aften. For Roskilde Dampradio var det første koncert et helt nyt sted, efter at man ikke længere har adgang til Kildegården.
I stedet havde Hi-Fi Klubben i Ringstedgade sagt ja til at lukke 150 personer ind i sin baggård, selv om man ikke tidligere har været vært for et arrangement i den størrelsesorden. Ja, selv for aftenens hovednavn, Zididada, var der en førstegangs oplevelse i vente.
- Det er ret knaldet at skulle spille i en baggård. Det har vi ikke gjort før, sagde forsanger Jimmy Colding, da han blev interviewet af Robin Cox fra Roskilde Dampradio inden koncerten.
Den sluttede ved 22-tiden, og alle virkede glade og tilfredse ifølge Erik Koefoed.
- Jimmy Colding og bandet var meget begejstrede for omgivelserne og sagde, at de ville komme tilbage, siger han.
Interviewet og koncerten med Zididada bliver sendt på Roskilde Dampradio lørdag den 7. september klokken 13-15.
Læs mere i DAGBLADET Roskilde torsdag.