Debat: Hans Edvard Nørregaard-Nielsen og Odsherred

Kurt Sørensen, Algade 32, Nykøbing

Kunsthistorikeren Hans Edvard Nørregård-Nielsens nylige død har fået stor omtale i landets aviser. Hans indflydelse på dansk kunst var enorm som magtfuld formand for Ny Carlsbergfonden gennem mange år, samtidig med hans forfatterskab, der både omhandlede dansk guldalderkunst, klassiske landskaber og egne erindringer. Han var en sprogkunstner af de sjældne.

I Odsherred er der især grund til at mindes hans virksomhed. Efter at have trukket sig tilbage fra sin kreative virksomhed bosatte han sig ved Eskebjerg, kræftsyg og med tiltagende demens, men derudover boede han i mange år i det gamle bageri i Kollekolle nær Vig med sin første kone Regitze, hvor parrets børn voksede op. Regitze var leder af biblioteksvæsenet i den tidligere Trundholm kommune og ildsjælen bag oprettelsen af Vig Bio, mens hendes mand som journalist stod på toget fra trinbrættet i baghaven til redaktionen i hovedstaden. Hans kunstkritik ramte bl.a den daværende udstillingsaktivitet i Hempels Kulturhus ved Nykøbing, men han stod samtidig bag oprettelsen Stokrosebandens Pakhus-Galleri i købstaden tillige med politikeren Birthe Weiss og kollegaen Preben Willmann, der også var bosat i Odsherred.

I flere af erindringsbøgerne omtalte Hans Edvard Nørregaard-Nielsen tiden i Odsherred, lige fra det tidligste besøg i familie-sommerhuset ved Dybesø til indflytningen i huset i Kollekolle. En særlig bog omhandlede landskabsmaleren J.Th.Lundbyes nære tilknytning til Vallekilde og landskabet omkring Vejrhøj og Dragsholm, en guldaldermaler som han selv følte tæt samhørighed med og som formentlig var årsag til at han til sidst slog sig ned i egnen ved Eskebjerg. Han blev 78 år.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...