Ringsted: Personalet og en kunde blev ofre for en seriebutiksrøver i Ringsted den 7. januar. Siden har flere bemærket, at der pludselig stod i vagtmand i butikken, når de handlede.
- Jeg kan bekræfte, at vi hart haft en vagtmand i den pågældende butik, siger Nettos landdirektør Jeppe Dahl Jeppesen.
En 21-årig mand fra Ringsted og en jævnaldrende mand fra Haslev blev i tirsdags begge varetægtsfængslet for blandt andet røveriet i Netto. Den 21-årige fra Ringsted har tilstået at være den ene gerningsmand, og siden har der ikke været konstant vagtmand i butikken, erfarer DAGBLADET.
Det kan godt være, der kommer det igen, eller at kunderne får en vagtmand at se i de andre Netto-butikker i Ringsted Kommune.
- Vi har som udgangspunkt ikke fast vagt i butikkerne, men vi har vagter, som kører rundt, eller som vi kan placere, hvor vi finder behov for det. Men hvad der ellers vedrører sikkerhedsdelen af vores butiksdrift, kan jeg ikke oplyse mere om, siger Jeppe Dahl Jeppesen.
