Vognmand Lars Frederiksen sidder bag rattet i sin sneplov og sover. Han er næste mand i rækken, der skal have sin vogn renset efter nattens indsats. Siden klokken 04 har han fjernet den hvide overflade på vejene i Lundby, Snerlinge, Ørslev og Nyråd og tidligt mandag eftermiddag snupper han sig en velfortjent lur, inden det er tid til at gøre bilen klar og rulle hjemad. Nattens opgave har været let, synes han.
- Der har ikke være ret meget vind, Det er meget værre, når det blæser, og sneen fyger ind over vejbanen, Det har bare været at rydde op, siger han.
På kontoret har Tom Andresen haft vintervagten siden klokken 04 og styret de 55-60 vognmænd, der natten igennem har ryddet snemasserne. Ved 19-tiden søndag aften blev de første vognmænd sendt ud. Vagtcentralen har et samarbejde med Vejdirektoratet, der kontakter centralen og holder vagtren orienteret. Samtidig har vagten et avanceret vejr- og vejprogram til rådighed og træffer på baggrund af informationer om nedbør, vejr- og vejtemperatur beslutningen om, hvornår sneplovene skal rykke ud.
Læs mere i Sjællandske tirsdag