Publikum var fyr og flamme til handi-festival

Publikum var som altid i hopla til Roskilde Handi-Festival, der kunne fejre halvrundt jubilæum. I år blev festivalen holdt for femte gang.

Publikum var som altid i hopla til Roskilde Handi-Festival, der kunne fejre halvrundt jubilæum. I år blev festivalen holdt for femte gang.

Grandprix-vinderne fra 2021, Fyr og Flamme, var på scenen i en halv time, da Roskilde Handi-Festival onsdag fandt sted for femte gang i Roskilde Kongres- og Idrætscenter. Men bagefter brugte de en time på at skrive autografer.

- Så de endte med at skrive autografer længere, end de spillede, siger Claus Halkjær, booker og bestyrelsesmedlem i Roskilde Handi-Festival, med et grin.

Det er meget sigende for festivalen, der blev holdt første gang i 2017 og vendte tilbage sidste år efter at have været corona-aflyst i både 2020 og 2021.

- Siden vi begyndte, har Omsorgsklovne været hyret til at lave underholdning, mens folk står i kø. I år blev de helt til, vi sluttede. Jeg spurgte, om de ikke skulle hjem?, men de sagde, at de syntes, det var så hyggeligt, at de ville have det hele med, fortæller Claus Halkjær, som fik idéen til festivalen sammen med den nuværende formand Gitte Kronbak Nielsen.

I år var der solgt 855 billetter til Roskilde Handi-Festival, som dermed nåede sit mål om at sælge over 800 billetter. Sidste år lå billetsalget på 1000, men det skyldtes, at mange af dem var overført fra de to aflyste festivaler i corona-årene.

- Det viser, at der er behov for en sådan festival, siger Claus Halkjær.

Det er allerede bestemt, at Roskilde Handi-Festival vender tilbage i 2024, hvor datoen bliver onsdag den 13. marts.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...