Efter tumult - ny S-formand valgt

Socialdemokratiet i Hørsholm har valgt ny formand.

Dickte Noël Toft er nu formand for Socialdemokratiet i Hørsholm.

Dickte Noël Toft er nu formand for Socialdemokratiet i Hørsholm.

Foto: Dickte Noël Toft

Efter den tidligere formand Peter Moesgaard trådte tilbage i kølvandet på afsløringer af omgang med Bandidos-medlemmer, har Socialdemokratiet i Hørsholm valgt ny formand.

Det skete på en generalforsamling tirsdag den 28. maj, hvor 51-årige Dickte Noël Toft blev valgt som ny formand for den lokale gren af partiet.

- Jeg er selvfølgelig glad for posten, men ville jo godt have haft, at det havde været andre baggrunde, end det er lige nu. Men sådan er det, siger Dickte Noël Toft til Sjællandske Nyheder.

Hun forklarer, at hun glæder sig til komme i gang.

- Jeg er meget glad for medlemmernes opbakning, og jeg glæder mig til at gå i gang med opgaven. Jeg vil arbejde for, at Socialdemokratiet i Hørsholm fortsat skal være et parti, der samarbejder konstruktivt med alle, samtidig med at vi sætter klare socialdemokratiske aftryk i Hørsholm Kommune, siger Dicke Noël Toft.

Blå bog

  • 51 år og har boet i Hørsholm Kommune siden 2006.
  • Har fire børn i alderen 17-32 år.
  • Uddannet jordemoder og socialrådgiver.
  • Efteruddannelse inden for ledelse.
  • Har arbejdet både i den private og offentlige sektor
  • Sidder i bestyrelsen for FGU-Øresund på mandat fra Hørsholm Kommune.

Den nye formand er forstander på det socialpsykiatriske botilbud Orion og har tidligere være formand for forældrebestyrelsen på Usserød Skole.

- Hørsholm Kommune skal fortsat være en kommune med fokus på den sociale velfærd og grønne omstilling og jeg ser frem til at samarbejde med bestyrelsesformændene og de folkevalgte politikere fra de øvrige partier i kommunen, fortsætter Dickte Noël Toft.

Hun var S-kandidat til Hørsholm Kommunalbestyrelse ved sidste kommunalvalg og sidder som 1. suppleant for Socialdemokratiet i dag. Fra formanden for den socialdemokratiske gruppe i Hørsholm Kommunalbestyrelse Marcus Guldager (S), lyder det:

- Jeg glæder mig meget til at samarbejde med Dickte, som jeg kender som en både dygtig og engageret politisk ildsjæl.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...