En frituregryde var årsagen til, at der torsdag omkring klokken 17 udbrød brand på Dragsholm Slot, og selvom brandvæsenet var hurtigt tilstede, og slukningsrabejdet gik stærkt, så skete der omfattende skader på det gamle slot.
Til dagbladet Nordvestnyt siger beredskabschef, Lasse E. Hansen, fra beredskabet i Odsherred, at der var tale om en kompliceret brandslukningsopgave, fordi branden bredte sig i etageadskillelserne, og han forklarer, at i hvert fald det ene af slottets to køkkener er udbrændt, og at mindst et af slottets værelser ligeledes er ødelagt.
I løbet af natten måtte 10 frivillige fra det nye beredskabsforbund for Holbæk og Odsherred i aktion, for at fjerne vand brugt til slukningsarbejdet, og for at forhindre råd, i det meget træ, der er i slottets vægge.
Samtidig har et skadeservicefirma været på slottet for, at hjælpe med affugtningen samt vurdere skaderne.