Ågerup sender lorten videre

Inden udgangen af 2016 er renseanlægget i Ågerup historie. Roskilde Forsyning ønsker af driftsøkonomiske grunde at nedlægge renseanlæg og sende spildevandet fra landsbyen til renseanlægget på Bjergmarken i Roskilde, skriver DAGBLADET Roskilde.

- Vi har i en årrække fulgt anlægget i Ågerup. Vi har renoveret det vi synes var økonomisk ansvarligt. De mineraliseringsanlæg der ligger ved siden af renseanlægget er fyldt op og vi pumper slammet op i tankbiler og køer det til Bjergmarken. Det er dyrt og derfor er tiden kommer til, at vi enten skulle bygget et helt nyt anlæg eller vælge den løsning vi gør, at sende spildevandet til Roskilde, siger projektleder i Roskilde Forsyning, Kirsten Toft.

Forsyningen ønsker ikke at sende for store mængder spildevand til Roskilde, så ved samme lejlighed bliver der lavet seperatkloarkering på de sidste 50 ejendomme i byen med fælleskloarkering.

Læs mere i DAGBLADET Roskilde.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...