Klimaråd: Der er sat navne på kommunens nye grønne netværk

Billede fra ’Klimahandlingsplan for Rudersdal Kommune’, som Klimarådet skal hjælpe på vej.

Billede fra ’Klimahandlingsplan for Rudersdal Kommune’, som Klimarådet skal hjælpe på vej.

Arbejdet i kommunens nye klimaråd er skudt i gang. Rådet har afholdt sit første officielle møde, hvor der blev sat fokus på, hvad der skal til for at løfte den lokale klimaindsats, skriver kommunen i en pressemeddelelse.

På mødet blev Anders Westenholz fra for Klimabevægelsen i Rudersdal valgt som forperson, og Anette Rosholm fra Verdensmål i verdensliv, blev valgt som næstforperson.

- Vi har en unik mulighed for at komme bredt ud i lokalsamfundet pga. vores brede sammensætning. Jeg er overbevist om, at vi formår at bruge det netværk, vi i klimarådet kan opbygge mellem kommune, erhvervsliv, foreninger og uddannelsesinstitutioner, til at skabe en dialog om, hvordan man kan arbejde med klima på en sjov og meningsfuld måde. Vi skal tale om, hvad det er, der interesserer dem, vi hver især repræsenterer, fordi jeg tror på, at vi er nødt til at gøre det nemt og konkret at arbejde med klima, hvis vi skal få folk til at gøre det, siger Anders Westenholz.

Han bliver suppleret af Anette Rosholm, som siger:

- Jeg håber, at vi i klimarådet kan være med til at accelerere den grønne omstilling gennem klimahandlinger, også blandt os borgere.

Planen er klar

Kommunalbestyrelsen gav i begyndelsen af året grønt lys til etableringen af et lokalt klimaråd som et led i kommunens klimaindsats. Rådet består af repræsentanter fra lokale foreninger, virksomheder, borgere, ungdomsuddannelser og andre fællesskaber, som er engagerede i og har kompetencer inden for klima og grøn omstilling.

Rudersdal Kommune har sat sig nogle ambitiøse klimamål, som er beskrevet i en detaljeret klimahandlingsplan for, hvordan kommunen, borgere og virksomheder i fællesskab skal reducere CO2-udledningen og gøre Rudersdal mere robust over for klimaforandringerne.

Grøn hverdag

Klimarådets opgave bliver netop at understøtte Rudersdals grønne omstilling ved at fremme samarbejdet mellem borgere, erhvervslivet og kommunen. Det vil blandt andet sige, at rådet samarbejder om at koordinere, arrangere og synliggøre konkrete klimaaktiviteter, som kan inspirere borgere og lokale foreninger og virksomheder til at træffe grønne valg i hverdagen.

Derudover skal rådet rådgive, inspirere, udvikle og kvalificere kommunens klimaindsats, ved for eksempel at være sparringspartner på indsatser i Rudersdals klimahandlingsplan og -handlingskatalog.

- Etableringen af klimarådet har rod i konstitueringsaftalen for kommunalbestyrelsen, og initiativet har stor politisk opbakning hele vejen rundt. Jeg glæder mig over, at rådet nu for alvor er på plads, og ser meget frem til samarbejdet om at løfte den grønne dagsorden i Rudersdal, siger Court Møller (RV), der som formand for Klima- og Miljøudvalget også sidder med i rådet.

To møder i efteråret

Det første møde blev også brugt til, at de 20 medlemme drøftede rådets fremtidige organisering, mødefrekvens og særlige fokusområder – herunder hvordan rådet kan udnytte sin samling af forskellig viden og kompetencer til at gøre noget nyt og komme med anderledes bud på, hvad der skal til, for at fremme klimaindsatsen i kommunen.

For at imødekomme rådets ønske om komme godt i gang med arbejdet, er der planlagt yderligere to møder i efteråret. Beslutningsreferater fra møderne bliver lagt på rudersdal.dk.

fsp

Jeg er overbevist om, at vi formår at bruge det netværk, vi i klimarådet kan opbygge mellem kommune, erhvervsliv, foreninger og uddannelsesinstitutioner, til at skabe en dialog om, hvordan man kan arbejde med klima på en sjov og meningsfuld måde.

Anders Westenholz

Anders Westenholz, Klimabevægelsen i Rudersdal

Anette Rosholm, Verdensmål i Hverdagsliv

Peter Lemmich, Konservative

Court Møller, Radikale Venstre

Arne Christian Holm, Socialdemokratiet

Dorte Nørbo, SF

Morten Broberg, Lokallisten

Stine Andersen, Enhedslisten

Kathrine Larsen, Nærum Gymnasium

Line Aude, Birkerød Gymnasium

Torben Steen Nielsen, Rudersdals almene boligforeninger

Claus Pedersen, Rudersdals grundejerforeninger

Jesper Winther Andersen, Rudersdals Erhvervsforening

Lisbeth Eckhardt-Hansen, Frivilligcenter Rudersdal

Steen Ussing, Dansk Naturfredningsforening i Rudersdal

Gunde Odgaard, Fagforeningernes Hovedorganisation

Nicola Balbarini, Dansk Industri

Kim Steen Carlsen, Handelsstandsforeningerne i Rudersdal

Mikael Bellers Madsen, udpeget af Klima- og Miljøudvalget

Jes Broeng, udpeget af Klima- og Miljøudvalget

Derudover er der en række suppleanter, så der kan forekomme ændringer i deltagerlisten frem mod næste møde september.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...