- Kunderne her er bedre end dem i Slagelse

Nhi Bui, der har vietnamesisk baggrund, laver negle i den nyåbnede salon på Ordrupvej 86. Foto: Jesper Bjørn Larsen

Nhi Bui, der har vietnamesisk baggrund, laver negle i den nyåbnede salon på Ordrupvej 86. Foto: Jesper Bjørn Larsen

Selv om vietnamesiske Nhi Bui blev uddannet som negletekniker for 18 år siden i sit hjemland, så arbejdede hun faktisk som kok i de første år, da hun kom til Danmark for 15 år siden.

Men hun glemte aldrig sit oprindelige fag, som hun siden har dygtiggjort sig i med efteruddannelse i Tyskland. Hun har arbejdet en del år i andres neglesaloner, bl.a. i Lyngby Storcenter, Field’s og Fisketovet, men drømmen har hele tiden været at åbne sin egen salon.

Så for to år siden åbnede hun neglesalonen New York Nails på Bredegade i Slagelse sammen med sin eksmand Lars Brunke, der tager sig af de administrative pligter i neglesalonen, samtidig med, at han driver sit eget it-firma.

De to har længe ønsket at finde lokaler lidt tættere på hovedstaden, gerne på en hovedgade eller et velbesøgt strøg, så da lingeributikken Marie Cherie lukkede og lokalerne på Ordrupvej 86 dermed blev ledige, slog de til.

- Beliggenheden i Ordrup er perfekt for os, og vi tænker, at kundegrundlaget her er bedre end i Slagelse, fortæller Lars Brunke om baggrunden for de to kompagnoners flytning af neglesalonen.

New York Nails udfører alt inden for neglearbejde, både manicure og pedicure, og arbejder med både acyl og gelenegle.

Foråret og sommermånederne er den travleste tid på en neglesalon, fortæller Lars Brunke, og det skyldes ikke alene, at det er nu, tæerne skal luftes - det skyldes også, at det er højsæson for konfirmationer og bryllupper.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...