Et 5-cifret bødebeløb kan meget vel blive konsekvensen for en mand, som onsdag gav beboere på Korsevænget en opvisning i, hvordan man ikke skal køre på to-hjulet motorkøretøj.
Med to motorcykelbetjente lige bag sig drønede en mand på en motocross-agtig maskine forbi villahaverne omkring klokken 21.15.
En motocross-maskine må ikke køres på offentlig vej.
Episoden begyndte, da crosseren kørte på Vestervej mod vest, hvor politiet vinkede ham ind til siden.
- Føreren af moto-crosseren standsede ikke, men fortsatte videre ad Korsevænget, hvor en motorcykelbetjent kørte ved siden af for at standse føreren, som pludselig drejede mod venstre og herunder ramte motorcykelbetjenten, siger Martin Bjerregaard.
Den manøvre gik mest ud over cross-køreren selv.
- Føreren af moto-crosseren væltede, så de to motorcykelbetjente kunne anholde en 31-årig mand fra Ringsted. Den anholdte var sluppet uskadt fra uheldet, men var påvirket af både alkohol og euforiserende stoffer. Han fik derfor udtaget en blodprøve til nærmere undersøgelse for dette, ligesom politiet sigtede ham for at køre på en uindregistreret motorcykel uden forsikring og uden at have kørekort dertil, for forskellige fejl og mangler med hensyn til udstyret på moto-crosseren samt for at have kørt uforsvarligt og ikke ville stoppe trods politiets tegn hertil, siger Martin Bjerregaard.
Alene kørsel uden gyldigt kørekort på et motoriseret køretøj koster sædvanligvis 7000 kroner i bøde, hvis det er første gang.
Efter den senest opjusteringer af bødekataloget koster fejl og mangler på køretøjer 1000 kroner. Vel at mærke 1000 kroner pr. fejl/mangel, og der er mulighed for at give bøder til både ejer og fører, hvis det ikke er samme person.
