For første gang siden Kattens Værn flyttede til Vestegnen har alle katteinteresserede nu mulighed for at stikke hovedet inden for i de nye lokaler.
Lørdag den 10. maj mellem klokken 12 og 15 er der åbent hus på internatet og på katteklinikken på Sandager 11 i Brøndby, og internatsleder Tine Fosdal håber, at rigtig mange fra lokalområdet vil kigge forbi og hilse på.
»Vi har efterhånden haft til huse her et års tid, så vi er kommet godt på plads, og vi glæder os rigtig meget til at vise lokalerne frem. Jeg tænker, at vores skønne katte lige vil være noget for børnefamilierne at komme og hilse på, men alle er selvfølgelig meget velkomne,« siger internatsleder Tine Fosdal.
Hun forklarer, at faciliteterne til kattene er blevet bedre, end de var tidligere, da Kattens Værn lå på Frederiksberg.
»Vi har fået nogle store, lækre og lyse lokaler, hvor kattene for de flestes vedkommende kan gå frit hele dagen. Lejlighedskattene har fået et kradsemiljø, som vi tidligere kun kunne drømme om, mens vores hus- og havekatte har en skøn løbegård. Samtidig er vi så heldige at have en egernfamilie boende i grantræet lige udenfor, så katteunderholdningen er sikret,« siger Tine Fosdal.
Finder nye gode kattehjem
I dagens anledning bliver kattene dog nødt til at finde sig i at sidde lidt ekstra i deres bure, da det vil være svært at sikre, at de ikke smutter ud, når gæsterne til Åbent Hus arrangementet skal have mulighed for at se sig omkring.
Ud over at hilse på internatets katte og personale, vil katteklinikkens dyrlæge Tom Schantz Kristensen og hans veterinærsygeplejerske også være at træffe. Det vil være muligt at få en snak med dem om pasning og pleje af katten.
Derudover vil Kattens Værn samarbejdspartnere have stande. Der uddeles bl.a. gratis foderprøver.
"Vi glæder os til at se rigtig mange til en skøn dag i Brøndby," siger internatsleder Tine Fosdal.
Kattens Værn er en af landets ældste og største dyreværnsforeninger. Kattens Værn i Brøndby modtager cirka 500 katte årligt.
Kattens Værns egne inspektører tager sig af at indfange vilde og herreløse katte. I andre tilfælde er det katteejeren selv, der kommer og indleverer katten. Kattens Værn oplever mere og mere, at beboere i lejligheder kommer med deres kat, fordi de ikke har mulighed for at holde husdyr pga. reglerne i den ejendom, de bor i.
Kattens Værn forsøger så at finde nye, gode hjem til kattene.
Hos Kattens Værn i Brøndby er der plads til cirka 40 katte.