90'erne rammer Rødovre

Den ultimative fest med alt det bedste musik fra 90'erne kan opleves 31. maj på Rådhusplænen i Rødovre. Vestegnens læsere kan vinde adgang.

Den ultimative fest med alt det bedste musik fra 90'erne kan opleves 31. maj på Rådhusplænen i Rødovre. Vestegnens læsere kan vinde adgang.

Kan du huske monsterhits som »What is love«, »The power«, »All that she wants«, »Don't talk just kiss«, »Dub I Dub« og »Romeo (og Julie)«.

De får nyt liv, når Rådhusplænen i Rødovre er ramme om den ultimative 90'er fest. Hvor de fedeste artister fra 90'erne sørger for 13 timers musik, dans og syngen-med.

Det hele foregår 31. maj fra kl. 11-24, og skulle et eller flere hits fra det fantastiske 90'er årti være gået i glemmebogen, så er det bare om at komme afsted og få både musik og dans genopfrisket.

90'er fest i Rødovre

Vind med Vestegnen

I samarbejde med arrangørerne Vielsker.dk giver Regionalavisen Vestegnen læserne mulighed for at vinde billetter til Vi Elsker 90'erne lørdag 31. maj i Rødovre.

Hovedpræmien er to vip-billetter, hvor der er adgang til det særlige vip-område hele dagen, der er gratis øl, vin, vand & sodavand i vip-området hele dagen, der er buffet fra kl. 17-19.30, der er mulighed for at benytte toiletter i vip-området - og så lover arrangørerne oven i masser af krammere fra personalet i det hele taget god stemning i vip-området. I konkurrencen er der også to ekstra-præmier, der hver består af fem almindelige billetter til Vi Elsker 90'erne, så vinderne har mulighed for at invitere venner eller familie med til 90'er fest i Rødovre.

Du kan deltage i konkurrencen ved at klikke ind på konkurrencefeltet her på siden. Udfyld den elektroniske konkurrenceside - og du er med!

Sidste frist for at deltage er onsdag 7. maj - og vinderne får direkte besked.

Hyldest til 90'erne

Tusindvis har allerede sikret sig adgang til en fest, der gylder alt det gode musik og dans, som blev skabt i 90'erne.

Det kan godt være, at nogen synes 90'erne på nogle punkter var lidt kitschet og kikset. Men hej, det var altså i 90'erne, at Brøndby IF hjemførte fem danske mesterskaber. At Danmark vandt EM i fodbold og Bjarne Riis vandt Tour de France.

Det var også i den periode Muren faldt. At Beverly Hills 90210 havde sin storhedstid. Harley Davidson-gamacher, Kurt Cobain skovmandsskjorter og Studioline-hårprodukter var hot.

Jo, 90'erne var årtiet der gav musik, mad, mode og sport, der stadig huskes på med stor glæde, Og jo, det var bare for sejt. Med den musikalske fest i Rødovre bliver 90'erne hyldet - og genoplevet. For det var også i 90'erne, at det ene one-hit-wonder afløste det andet - til dans dengang og i dag.

De fedeste DJ's

Til at binde de 13 timers 90'er musik sammen, kan festdeltagerne i Rødovre opleve Dan Rachlin og DJ Riffi. Og så kan man også lægge øre til så kendte DJ's som Chief One, Philip Lundsgaard, Joakim Hediger, Lille Lars og Kongemanden.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...