Vallensbæk: Færrest på førtidspension og fleksjob

En opgørelse fra Arbejdsmarkedsstyrelsen viser, at Vallensbæk er den kommune i landet, der placerer færrest borgere på permanente ydelser som førtidspension og fleksjob.

»Vi gør rigtig meget for at folk beholder en tilknytning til arbejdsmarkedet, fordi det giver den bedste livskvalitet. Det er et udtryk for en grundholdning her i Vallensbæk Kommune, at vi synes folk har bedst af at være i gang i stedet for at gå derhjemme,« siger borgmester Henrik Rasmussen.

Han medgiver, at den gode placering også hænger sammen med den befolkningssammensætning, der nu engang er i Vallensbæk.

»Men det handler især om, at vi gennem de seneste par år har fået endnu mere fokus på borgernes ressourcer frem for deres svagheder. Når en borger kommer ind ad døren på jobcentret, så vil vi hellere tale om, hvilke muligheder, han eller hun har for at komme i arbejde, hvor man førhen måske havde en tendens til at tale om sygdom og ydelser,« siger borgmesteren.

Det er en ret massiv udvikling, der har været: Antallet af Vallensbæk-borgere, der har fået tilkendt førtidspension er mere end halveret siden 2011.

Midlet har blandt andet været arbejdsprøvning, hvor borgererne kommer i en slags praktik og bliver vurderet på, hvor meget de kan arbejde. Kommunens brancheambassadører har også været en stor hjælp i arbejdet med at formidle arbejde til borgere, der førhen ville være blevet parkeret på for eksempel en førtidspension.

Den flotte placering hvad permanente ydelser angår betyder ikke, at borgerne blot får andre former for overførselsindkomst. Vallensbæk ligger nemlig samtidig 4. bedst i landet i opgørelsen over alle ydelser, hvor man også indregner arbejdsløshedsdagpenge, kontanthjælp og sygedagpenge.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...