December er knapt så travl hos Pilborg Optik i Greve Midtby Center, som måneden er i mange andre butikker. Alligevel er der en vis juletravlhed at spore først på ugen, fortæller indehaver Thomas Pilborg.
- Vi har mest at lave om mandagen i december, fordi der har været julefrokoster fredag og lørdag, og så er der jo sket mange sjove ting, som vi skal prøve at udbedre, siger han med et smil.
Typisk forklarer kunderne, at de har mistet deres briller i en taxa eller i kopirummet, at de er kommet til at sove med dem på, eller at de har tabt dem. Noget, der undrer optikeren, siden nogle af dem, der har tabt deres briller, ellers bruger dem permanent.
Der er også de kunder, som henvender sig med lidt af en hastesag: De skal hurtigst muligt have nogle briller, som er magen til dem, de købte sidst.
- Jeg får nok ikke den rigtige historie. Jeg tror, konen får den samme historie, som jeg gør, siger Thomas Pilborg.
Typisk er det folk i aldersgruppen 40+, som henvender sig med brilleskader efter en julefrokost, fortæller han. Det handler om begge køn, selvom der måske er en lille overvægt af mænd.
Skaderne, som han møder, kan være alt fra de små ting som briller, der bare er godt skæve eller har en brækket brillestang, til de store ting, der kræver et par nye briller.
