I takt med nytårets komme bliver fyrværkeri mere og mere populært i de mørke timer.
For de fleste mennesker og dyr er fyrværkeri i en eller anden grad utrygt og uvant, og derfor giver det god mening at tænke sig om en ekstra gang. Både af hensyn til sin egen sikkerhed og for at tage hensyn til kæledyrene. Det skriver DAGBLADET, Nordvestnyt og Sjællandske.
- Som hundeejere har vi ansvaret for, at vores hunde har et godt og trygt liv. Det er vigtigt at tage sine forholdsregler de kommende dage og finde en løsning til nytåret, der også passer til hunden, siger Lise Lotte Christensen, der er adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub.
Hos Dansk Kennel Klub har man udarbejdet følgende gode nytårs-råd til hundeejere:
- Er din hund meget bange for fyrværkeri, så bør du hurtigst mulig tale med en dyrlæge om muligheden for at hjælpe hunden med angstdæmpende medicin i den periode, hvor den er mest bange.
- Er din hund kun lidt utryg ved fyrværkeri, kan du overveje at hjælpe den med tryghedsskabende kosttilskud som Zylkene eller Adaptil, der fås i håndkøb.
- Selve nytårsaften skal hunden luftes senest ved 21-tiden. En god lang tur i skoven eller på stranden i løbet af dagen, vil gavne hunden og gøre den mere rolig om aftenen. Giv hunden et kødben for at fjerne hundens fokus fra larmen udenfor.
- Tag ikke hunden med ud klokken 24 nytårsaften. Heller ikke selv om den virker »ligeglad« med fyrværkeriet.
- Lad den bange hunde søge skjul. Er hunden bange, så træk gardinerne for for at undgå lysglimt, og spil musik, der kamuflerer støjen. Lad hunden opholde sig i et rum sammen med sin familie. Nogle hunde vil gerne have et lækkert tyggeben at beskæftige sig med. Men hvis hunden er meget bange, vil den være for stresset til at spise noget.
- I dagene efter nytår, skal du forsat holde hunden i snor, når du færdes ude. Selvom man kun lovligt må fyre fyrværkeri af til og med den 1. januar, så ved vi, at det sker helt ind i januar. Vær også opmærksom på fyrværkerirester, som hunden kan finde på at forsøge at samle op og bide i.
- Hvis du konstaterer, at hunden er bange for fyrværkeri i år, så husk på, at du kan gøre en del for at lydtræne hunden, så den er mindre bange til næste år.
