Borgmester Steen Hasselriis, V, vil hverken afvise eller sige ja til at forlænge Center Auderøds levetid. Borgmesteren venter på Udlændingestyrelsens udspil men fremhæver, at centret ikke giver problemer eller klager.
Det er et år siden, at Center Auderød strøg flaget, da sidste asylansøger var ude. Lejren stod tom - indtil den for to måneder siden igen blev taget i brug som modtagecenter. Efter aftale mellem Halsnæs Kommune og Udlændingestyrelsen skete dette for en periode på to-tre måneder.
De to måneder plus er nu gået, og flygtningesituationen i Danmark har ikke ændret sig til det bedre. Halsnæs Kommune har for to uger siden holdt møde med Udlændingestyrelsen - og venter nu styrelsens tilbagemelding:
- Vi fik en henvendelse og har drukket en kop kaffe, siger borgmester Steen Hasselriis, V.
- Vi venter nu på en skriftlig opfølgning. Men Udlændingestyrelsen har jo skaffet muligheder andre steder i landet og om det gør, at de aflyser lejren, kan jeg ikke sige. Vi må tage det, når det kommer, siger borgmesteren, der betegner sig selv som pragmatiker i forhold til lejrens brug, og understreger, at der ikke har været problemer forbundet med Center Auderød, de godt to måneder, den har eksisteret.
- Vi har ikke fået nogen negative henvendelser på lejren, jeg har hverken hørt noget eller modtaget noget selv, siger borgmesteren.
- Det er måske fordi, det er en anden type lejr, hvor indbyggerne skal være her nogle få dage og derfor ikke kommer så meget ud i samfundet. Vi mærker ikke, lejren er her. Og det koster jo ikke kommunen nogle penge. Der er p.t. 23 fuldtidsarbejdspladser for Halsnæs Kommune i lejren. Hvis ikke det generer og samfundet ikke har et problem, skal jeg ikke være den, der er negativ, siger Steen Hasselriis.
Borgmesteren understreger, at Udlændingestyrelsen ved indgåelsen af den seneste tre måneders aftale lovede, at de ville bruge tiden til at finde andre løsninger.
- De købte sig tid, og det er måske derfor, vi venter.
Stramningerne
Seneste brik i spillet om flygtninges placering er også regeringens udspil, som kom i sidste uge.
I dette er der flere punkter, som kan berøre Auderød-lejrens fremtid:
Regeringen ønsker:
* Adgang til at fravige planloven i forhold til asylindkvartering
* Adgang til i akutte tilfælde uden ejerens samtykke at gøre brug af offentlig ejendom til asylindkvartering eller tilbageholdelsesfaciliteter
* Adgang til at pålægge kommunerne operatøransvar for asylcentre
* Oprettelse af modtagecentre
Til det siger Steen Hasselriis:
- Regeringens udspil er så nyt, at ingen vel ved, hvor det ender.
Borgmesteren har dog en fornemmelse af, at lejren ikke er optimal for Røde Kors, der skal ligge og køre beboerne til Sandholm for registrering.
- Men kommer de og vil bruge den et halvt år, må vi se begrundelsen og så må vi se på det planmæssige. Vi kan ikke på forhånd hverken afvise en ansøgning eller acceptere den.
Ifølge Udlændingestyrelsen er der ikke noget nyt, og det er for tidligt at tale om aftalen for Auderød.
mikk
