Hillerød-virksomhed er blandt landets bedste arbejdspladser - for femte år i træk

Hartmanns, der har hovedkontor på Københavnsvej i Hillerød, har med syvtommersøm slået fast, at det er en af landets bedste arbejdspladser - år efter år. Med en syvendeplads sluttede Hartmanns for femte år i træk i top 10 i den årlige og landsdækkende Great Place to Work-undersøgelse, og dermed har konsulent-virksomheden levet op den målsætning, som den selv opstillede i 2009, da den besluttede, at den ville ende i top 10 fem år i træk.

"Vi er stolte af at være blandt Danmarks ti bedste arbejdspladser igen. For det er en flot placering, som først og fremmest skal tilskrives vores dygtige og engagerede medarbejdere, der hver dag arbejder for at gøre en forskel i menneskers jobliv," lyder det fra den administrerende direktør i Hartmanns, Anne-Mette Ravn.

Konsulenthuset fra Hillerød er som et af de eneste af sin slags placeret højt på listen blandt virksomheder fra teknologibranchen og medicinalindustrien. Og ifølge Anne-Mette Ravn skyldes det andre goder end dem, de tungere virksomheder tilbyder sine ansatte.

"Selvom det går rigtig godt hos Hartmanns, mærker vi ikke samme fremgang i konsulentbranchen, som man gør inden for eksempel informationsteknologi. Virksomheder fra teknologibranchen eller medicinal-industrien, som dominerede Great Place to Works undersøgelse sidste år, har derfor nogle helt andre muligheder for at skabe medarbejdertilfredshed - for eksempel gourmet-kantine og formel 1-rejser."

"Hos os er det derfor nogle andre tangenter, vi spiller på. Hartmanns er et fællesskab, og vi bliver ved med at arbejde for at være en attraktiv arbejdsplads, hvor medarbejderne trives, og det peger undersøgelsen jo så heldigvis også på, har båret frugt."

Hartmanns har inden for de seneste tre år investeret fire millioner kroner i værdier som arbejdsglæde og work-life balance. Derudover har man en såkaldt dynamisk 'Arbejdsglædegruppe', der udgøres af medarbejdere på tværs af afdelinger og jobfunktion og fungerer i stedet for en traditionel HR-afdeling.

'Arbejdsglædegruppen' har arbejdet målrettet på at skabe arbejdsglæde for medarbejdere i organisationen og styrke en ambitiøs og visionær intern kultur, og det har givet lavere sygefravær, færre opsigelser og en nettogevinst på 16 millioner kroner.

"En virksomheds image er i dag i højere grad end nogensinde før båret af medarbejdernes forståelse, blandt andet på grund af medarbejdernes mulighed for at kommunikere til omverdenen om deres arbejdsplads på de sociale medier. Derfor er jeg som direktør rigtig glad for den anerkendelse, der ligger i vores flotte placering i årets undersøgelse," slutter Hartmanns-direktøren.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...