Ny genbrugsbutik på genbrugsplads i Smørum

Til sommer åbner Vestforbrænding en helt ny butik med genbrugsvarer på Egelund lige ved siden af Egedal Kommunes genbrugsstation i Smørum.

"Nu kan borgerne stille ting til butikken på Egelund i et skur for sig på Egedal Kommunes genbrugsstation i Smørum," siger driftschef Marcus Müller fra Vestforbrænding, som fortæller at tingene senere bliver solgt til genbrugs-interesserede kunder, når butikken åbner i juni

Vestforbrænding involverer sig i direkte genbrug som følge af regeringens "Ressourcestrategi 2013 - Danmark uden affald". Strategien lægger op til, at affaldsmængden skal ned, blandt andet ved at man genbruger flere ting i den oprindelige form - altså direkte genbrug.

"Affaldssystemet begynder, når vi handler. For alt hvad vi køber, bliver før eller senere til affald," siger Marcus Müller og fortsætter:

"Når vi køber brugte ting, forlænger vi levetiden på de materialer, den energi og det arbejde, der oprindeligt er lagt i tingene, frem for at belaste verdens ressourcer med produktion af nye varer. Dertil skal man jo have færre penge op af tegnebogen, når man køber brugt."

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...