Hvad kan vi gøre for (at genere) dig?
Under overskriften: »Hvad kan vi gøre for dig« havde Sydbank for et stykke tid siden en større reklamekampagne. I kampagnen lagde Sydbank vægt på sin rolle som lokalbank og lagde dermed afstand til de store bankers gøren og laden.
Siden har piben fået en anden lyd, senest med Sydbanks udmelding om, at man lukker bankens filial i Store Heddinge - kort tid efter overtagelsen af DiBa Banks aktiviteter i byen og på Sjælland.
Begrundelsen for at lukke filialen i Store Heddinge er lige så hul som udmeldingen fra Sydbank. Kundernes adfærd er (på få måneder) forandret, så det er ikke længere nødvendigt for en bank at være i nærheden.
Medarbejderne er blevet tilbudt arbejde i Køge eller Næstved. Hvis man vender denne problemstilling på hovedet, betyder den moderne teknologi, at man lige så godt kan udføre telefon- og bankarbejde fra Køge eller Næstved i Store Heddinge (så filialen kan forblive i byen), hvilket vil være mere kundevenligt.
Vi er fortørnede over Sydbanks udmelding og håber, at den kan ændres. DiBa Bank gjorde et stort arbejde for at få banken med i billedet som områdets lokalbank, der var mere kundevenlig og hjælpsom, end de store fjerntliggende banker normalt er.
Men trods alle mulige løfter er det åbenbart Sydbanks intention at følge de store bankers forsøg på at genere sine kunder og alligevel give dem skylden. Frem for at gavne kunderne. Eksempelvis ved at spørge dem reelt, hvad de synes.
Det ville klæde Sydbank at omgøre sin beslutning om at genere sine kunder med en unødig tog- eller bilrejse. Ikke mindst i en fremtid, hvor Store Heddinge igen er ved at rejse sig efter en lang og kedelig krisetid.
Aktive stevnsboere
Jens Knudsen
Håndværkerparken 9
Store Heddinge
Preben Kjær
Lipkesvej 8
Store Heddinge
