Borgerhus ønskes i Tølløse

Fællesskab Tølløse har netop afholdt møde om ideen med et borgerhus i Tølløse og da det er for alle byens borgere, opfordres man til at melde sig under fanerne

Fællesskab Tølløse har netop afholdt møde om ideen med et borgerhus i Tølløse og da det er for alle byens borgere, opfordres man til at melde sig under fanerne

37 mennesker mødte op og der var gode og konkrete forslag.

Det store ønske til placering af et borgerhus er den runde tidligere bankbygning. Dels ligger den centralt og dels er det en sjov bygning.

Danske Bank var repræsenteret ved mødet med en tidligere medarbejder netop i den runde bygning og han kunne fortælle, at banken også er interesseret i, at bygningen bliver bevaret.

Hvad prisen så er for herligheden, er endnu ikke fastsat og hvordan den skal finansieres, er heller ikke klarlagt.

- Det kunne jo være alt lige fra salg af folkeaktier og sponsorstøtte, til også at søge kommunal støtte, fortæller Britt Rosenstand, der er med i Borgerhusgruppen.

For at finansiere driften, kunne huset lejes ud til alt fra selskabslokaler til foreningsarrangementer. Huset kunne rumme en cafe, et samlingssted for unge og ældre kort sagt skabe et rum, som Tølløses borgere kunne få glæde af.it Rosenstand

Men på mødet blev der nedsat fem grupper, der nu skal rulle ærmerne op, sikre flere medlemmer i grupperne og få tingene ført ud i livet.

De fem grupper

Økonomi. Fondsansøgninger. Elementer. Fonde. Kontakt. Hvilke aktiviteter

Cafekoncept. Ressourcer. Alkohol etc.

Indhold og aktiviteter. Bio åben scene mødelokaler udlejning af lokaler.

Åbenhus gruppe en lørdag. Hvad skal vi vise frem?

Involvering af unge 2-3 personer. Kontakt ejerskab og involvering. Klubber skoler etc.

Ideer til indhold i et borgerhus

Fællesspisning

Cafe

Åben scene

Kunstudstilling

Salg af lokale produkter i cafe + Tølløse-pakker, butik/websalg Arrangementer

Et fast sted for fællesskab Tølløse

Selskabslokaler udlejning.

Udlejning af mindre lokaler til private behandlere, mv.

Medlemstilbud

Ugentlig markedsdag inde/ ude

Målgrupperne skal være

Unge

Børnefamilier

Voksne uden børn

Lokalt erhvervsliv

Kunstnere

Vil du være med?

Hvis man nu sidder og får lyst til at være med i en af disse grupper, kan man skrive til brittrosenstand@gmail.com

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...