Siden egnsteateraftalen på Taastrup Teater blev opsagt, har der været et ønske om en mere folkelig profil på teatret med flere brugere. I kulturhusstrategien er det beskrevet, at teatret skal omdannes til et musik- og teaterhus, men det er endnu ikke sket og derfor har byrådet netop behandlet en sag om, at give teatret en ny profil.
I den forbindelse foreslår administrationen, at teatret skifter navn og politikerne har besluttet, at det skal hedde Taastrup Teater og Musikhus.
For at få et teater, som borgerne har lyst til at bruge, har kommunen inddraget mange interessenter i forarbejdet med at lave en ny profil for teateret. Udover fritids- og kulturudvalget har Kulturelt Samråd, Høje-Taastrup Teaterforening, Kulturhusenes brugerråd, Kultour, Ungdomsskolen, Helhedsplanen og Ungdomscaféen i Taastrupgaard, bibliotekerne og Musikskolen samt medarbejderstaben i kulturhusene og på Taastrup Teater været inddraget i arbejdet. Også bruger- og borgerundersøgelsen om kulturhusene og teatret fra 2015 er inddraget.
Ønsker flere brugere
At teatret skal være mere folkeligt, er der enighed om blandt interessenterne og det skyldes, at man gerne vil have brugere af teatret.
Den profilbeskrivelse, interessenterne er blevet enige om, lyder således:
'Høje-Taastrups nye Teater og Musikhus er kommunens topprofessionelle arena for fællesskab og kultur. Det er her de største kulturelle begivenheder og events i kommunen sker, og lokallivet mødes på tværs af alle aldre. Teater- og musikhuset skal sikre et lokalt tilbud om professionel underholdning, musik, stand-up og teater af høj kunstnerisk kvalitet. Profilen er bred og folkelig, så kunsten bliver for de mange. Det er her vi inviterer borgerne ud og verdenen ind.'
Med en ny profil vil man helt stoppe med egenproduktioner og nedsætte et programudvalg, der samarbejder med blandt andre foreningsliver, Kultour, de musiske skoler, helhedsplanen og bibliotekerne.
Høje-Taastrup Teaterforening skal fortsat vise forestillinger på teatret på samme niveau som i dag.
Markedsføringen af teatret skal foregå fælles med kulturhusene.
I teater en gang årligt
I arbejdet med den nye profil er der også fokus på børn og unge som brugere af teatret. Og man vil gerne sætte sig det mål, at alle børn og unge som minimum kommer i teatret en gang om året. Det skal ske via særlige tilbud til skoler og institutioner i byen. Også bibliotekerne kan byde ind her, så de børneteaterforestillinger de arrangerer, kan vises på Taastrup Teater.
Dramaskolen, som tidligere har holdt til på teatret, men nu er i Kulturcentret, skal flyttes tilbage på teatret og her vil man gerne etablere et samarbejde med Ungdomsskolen, den boligsociale indsats og klubberne.
Nye takster
Samtlige brugere, der har været inddraget i arbejdet omkring en ny profil på teatret har udtrykt ønske om, at det skal være lettere at benytte teatret og derfor foreslår man, at taksterne for at leje det, bliver de samme som kommunens generelle takster.
