Selvmordsbrev var joke

Lørdag - kort efter klokken 12:30 - blev et afskedsbrev og et par sandaler fundet ved Nordmandsmosen ved Damgårdsvej i Skibby. Det satte gang i en stor eftersøgning fra politiet side, da brevet indikerede selvmord. Flere patruljer og politihunde var med i aktionen, og politiet satte også en helekopter ind i eftersøgningen af personen - en ung pige.

Omkring klokken 18:00 lørdag aften ringer en 13-årig pige til politiet og fortæller, at afskedsbrevet er en spøg, som to andre teenage-piger har lavet med hende. Da politiet får dette at vide, får man samlet de tre piger og deres forældre til en opdragende-samtale.

Hele aktionen har koster politiet og dermed staten en hel del penge, fortæller presseansvarlig ved Nordsjællands Politi Henrik Suhr.

"Men hvem der skal betale denne regning, er der ikke taget stilling til endnu," siger Henrik Suhr.

Det er detaljer ved episoder som denne, der er afgørende for, hvem der skal betale, og det er altså disse detaljer, som politiet i den kommende tid skal vurdere.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...