Forældre vil starte friskole på Røsnæs

August 2018 kan elever begynde på Friskolen på Røsnæs.

Der var stort fremmøde og positiv stemning til mødet, som blev holdt i aftes på Røsnæs Skole, og der var opbakning fra forældrene til at starte en friskole.

Det fortæller Karin Anholm, formand for skolebestyrelsen på Røsnæs Skole.

Der er blevet nedsat en styregruppe på 14 forældre, og processsen for at få oprettet en friskole er allerede i fuld gang, oplyser formanden.

Navnet på skolen bliver Friskolen på Røsnæs.

- Vi vil videreføre den stærke profil, som Røsnæs Skole har nu som udeskole, siger Karin Anholm.

Også værdierne som rummelighed, trivsel, tryghed og mangfoldighed skal være en del af friskolens værdier.

Røsnæs Skole vil være på Kalundborg Messen, hvor de vil fortælle om friskolen, og hvor forældre kan få deres børn skrevet op til friskolen.

Der er blevet nedsat forskellige arbejdsgrupper i styregruppen, og der er blandt andet en arbejdsgruppe, som er i gang med at lave en Facebookside og hjemmeside for Friskolen på Røsnæs.

- Vi tror på, at det er den rigtige vej at gå, siger Karin Anholm, som er glad for den store opbakning, som forældrene til eleverne på skolen har vist.

Karin Anholm er i øvrigt glad for at politikerne i børne- og familieudvalget har givet frit skolevalg til eleverne fra Røsnæs Skole, da det fjerner utrygheden.

Derudover synes hun også, at det er godt, at der er åbnet op for, at Røsnæs Skole kan have åbent et år mere som kommunal skole, så lokalsamfundet kan få den nødvendige tid til at skabe et friskoletilbud som erstatning.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...