MILJØSVIN: Smadrede flasker, cigaretskod og halvtomme sprutflasker. Det syn mødte Henriette Bøge Christensen, da hun torsdag gik forbi Græsted Folkepark. Her havde ukendte gerningsmænd tydeligvis haft en fest, men havde efterfølgende "glemt" at rydde op efter sig.
"Jeg er forarget og fuldstændig mundlam," siger Henriette Bøge Christensen og uddyber:
"Det flyder med spiritusrester, glasflasker, poser, madrester og McDonald's papir, der blæser rundt over det hele. Det er ubegribeligt, at man ikke rydder op efter sig selv."
Henriette Bøge Christensen er mest irriteret over, at børnefamilierne i Græsted med Folkeparken nu endelig har fået et sted, de kan komme. Og selvom det også tidligere har rodet på stedet, slår det hun oplevede torsdag alt.
"Jeg går forbi hver dag, og der sidder altid unge mennesker. Det er super fint, at de hænger ud dér - og der har også tidligere ligget en smule skrald. Men jeg bliver bare forarget, når de sviner så meget, som tilfældet er denne gang. Der står to skraldespande lige ved siden af. Hvorfor benytter man ikke bare dem?," spørger hun retorisk.
"Nu har vi også endelig fået et sted i Græsted, der både kan bruges af børn, unge, voksne og ældre. Børnehaver og vuggestuer tager dertil på ture. Og så efterlader man det alligevel sådan. Halvtomme sprutflasker og cigaretskodder er ikke ligefrem noget, der går hånd i hånd med et sted, hvor børn færdes. Der må sidde nogle et eller andet sted med en dårlig smag i munden. Øv, øv, øv!," siger hun.
Henriette Bøge Christensen håber, at hendes opråb kan få folk til at tænke sig om, når de benytter parken i fremtiden.
"Vi har lige fået lavet nyt bålsted med overdækket bænke- og borde-område. Det hele er så nyt og lækkert. Skal det blive sådan, er folk nødt til at rydde op efter sig selv," slutter hun.