De var flinke til det sidste

Selv om der næsten ikke var nogen varer tilbage på hylderne i Fonas store butikslokale ved Torvet i Ringsted lørdag formiddag, så var stemningen slet ikke som i tidligere tiders tomme butikker i Østeuropa.

Fonas ånd var nemlig til stede til det sidste, både hos kunderne og personalet - som dog også var klar over, at de var med til at slutte et kapitel i dansk detailhandels historie på denne sidste åbningsdag.

- Det er med vemod, jeg er her i dag, for jeg har handlet meget i Fona, og jeg har været rigtigt glad for det, forklarede en af stamkunderne, Palle Peter Petersen, fra Vetterslev over for avisens udsendte.

Fona var for årtier siden med til at lære danskerne, hvad en butikskæde er, og sloganet »De er så flinke hos Fona« huskes stadig af mange, på linje med »Der er altid plads til en mere, der bruger Rexona«.

Palle Peter Petersen husker tydeligt den gang, hvor den første Fona-butik åbnede i Ringsted:

- Siden åbnede der også også en Expert-butik, men den personlige service fandt man ikke bedre end i Fona, og Expert lukkede da også igen efter nogle år.

- Noget af det gode ved Fona var, at ekspedienterne havde produktkendskab, og at de vidste noget om det, de solgte, fremhæver Palle Peter Petersen - som dermed indirekte også fik fortalt, at dette kendskab har de unge butiksfolk kun meget lidt af, i nutidens varehuse og megaforretninger.

- Jeg husker især en meget dygtig ekspedient i Fona i Ringsted. Han hed Morten, og han kom senere til kædens butik i Roskilde. Han var for mig symbolet på en butik, hvor man satser på kvalitet og ikke på kvantitet, fremhæver Palle Peter Petersen.

Det er tydeligt, at han ikke har meget til overs for Elgiganten, der købte resterne af Fona, og som vil opretholde 10 af de største Fona-butikker videre. Man træder dog næppe nogen over tæerne ved at tilføje »indtil videre«.

Hvis nogen skulle savne en udtalelse fra en af de ansatte i Fona i Ringsted i denne artikel, så må de lede forgæves, for Fonas topledelse har fra starten meddelt, at det er kun dén, som må udtale sig.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...