Mand styrtede ned fra tag

ARBEJDSULYKKE En mand, som var i gang med noget tagarbejde på Langekærgård i Evetofte, styrtede mandag eftermiddag ned fra taget, og blev efterfølgende i lægehelikopter bragt til behandling på hospitalet.

Frederiksborg Brand & Redning, station Frederiksværk, blev tilkaldt af ambulancefolk på stedet, da den tilskadekomne mand var landet på et stillads, hvorfra han ikke umiddelbart kunne flyttes.

Indsatsleder Jesper Marcussen fortæller:

"Der er ved at blive lagt nyt tag en bygning på Langekærgård, hvor der var brand i februar. En mand, som er midt i 40'erne, falder ned fra taget, formentlig fra kip, og lander på et stillads 2 1/2 meter oppe. Ambulancen rekvirerer hjælp fra beredskabet, både fra Frederiksværk og en højderedder fra Slangerup."

"Højderedderen når ikke at komme i aktion, da vi lynhurtigt får slidsket ham ned af en stige, efter han har fået halskrave på og er blevet spændt fast på et spineboard."

Manden, der styrtede ned fra taget, er tilsyneladende sluppet uskadt fra sin arbejdsulykke. Halsnæs Avis har tirsdag formiddag været i kontakt med firmaet Bøge Bjerg Byg Aps., som manden arbejder for:

"Han har det fint. Han har været gennem skanning, og der er ingen brud," oplyses det. Firmaet vil ikke svare på yderligere spørgsmål om arbejdsulykken.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...