I Ekstra Bladet mandag kan man læse Bonnie Cleo Andersens oplevelse af, hvad der skete forud for dobbeltdrabet i Sorø den 12. september 2015.
Til avisen fortæller Bonnie Cleo Andersen blandt andet, at hun føler stor skyld over det skete. Hun var privat involveret i begge de dræbte, den 50-årige Jan Lindskov fra St. Merløse og 45-årige Søren Ertmann fra Sorø. Ifølge Bonnie Cleo Andersen handlede dobbeltdrabet om en narkogæld på 45.000 kroner, og der havde forud for tilbagebetalingen af gælden været to uger med konfrontationer og trusler mellem dem, der havde lånt pengene ud, og dem der skyldte (den 19-årige og den 22-årige, nu tiltalte i sagen).
Ekstra Bladet skriver, at Bonnie Cleo Andersen gik med til at låne den 19-årige 25.000 kroner til betaling af gælden, da han var sønnens kammerat.
Ifølge Bonnie Cleo Andersen skulle hendes kæreste, Jan Lindskov, står for resten af pengene til gælden. Men pengene blev ikke betalt tilbage som aftalt.
- Havde jeg vidst, hvad det ville ende med, havde jeg aldrig bedt Jan om at hjælpe med lånet, siger Bonnie Cleo Andersen til avisen.
Ekstra Bladet har forsøgt at få Sydsjællands- og Lollandfalsters Politi til at bekræfte Bonnie Cleo Andersens forklaring, men de har ikke ønsket at kommentere forløbet.
Det skriver DAGBLADET Ringsted og Sjællandske.
