Mød politiinspektør Kim Kliver

Kim Kliver er blevet kaldt Høvdingen fra Havdrup og har gennem flere årtier hos politiet været alt fra PET-agent til rocker- og bandebekæmper. I dag er han politiinspektør, og onsdag den 20. april klokken 19.30 kan man møde ham i Greve Borgerhus og høre hans spændende historie fra de mange år i politiets tjeneste.

Arrangementet er stablet på benene af de lokale konservative fra Greve og Solrød. Arrangementet er åbent for alle interesserede, så man behøver altså ikke at være politisk aktiv for at deltage.

Som ung var Kim Kliver PET-agent og arbejdede blandt andet på sagen om Blekingegadebanden. Siden har han haft en række meget forskellige job i politiet. Han har været øverste chef for Nationalt Efterforskningscenter og dermed i spidsen for kampen mod rockere og andre bander, og han har også arbejdet med æresrelaterede forbrydelser.

I dag er Høvdingen fra Havdrup politiinspektør ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi og arbejder nu med alt fra indbrud til grænsekontrol.

De lokale konservative sørger for en kop kaffe og småkager.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...