EMBRACE vinder X Factor

Marianne Due/Ritzau

Det blev søstrene Anilde og Azilda fra Holstebro, der vandt den 9. udgave af sangdysten X Factor på DR 1.

Søstrene var undervejs blevet coachet af Remee, og i et af finalenumrene sang de sammen med stjernerne Scarlett Pleasure og Alex Vargas.

Se billedserien fra finalen, hvor Embrace var oppe imod to andre talenter, 22-årige Alex fra Nærum og 17-årige Reem fra Valby.

Nu skal der indspilles en EP

Vinderen af årets X Factor får - ud over æren - lov at lave en såkaldt EP i London, hvor et af numrene af skrevet af Julian Bunetta og John Ryan, der blandt andet har skrevet sange til og produceret for One Direction og John Legend.

Derudover skal Embrace lave en musikvideo med den rutinerede instruktør Michael Sauer Christensen, der tidligere har arbejdet med blandt andet Nik & Jay.

Det er kun anden gang i X Factors danske historie, at en gruppe vinder showet.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...