Tune Skov vokser

For tiden plantes der flere træer i Tune Skov, hvor Naturstyrelsen er i gang med de næste lidt over 15 hektar. Plantningen foregår med en plantemaskine, som i virkeligheden er en traktor med noget, der godt kan minde om et lille legehus bag på.

Ude ved plantemaskinen står Melanie Ørskov, der studerer skovbrug på Skovskolen i Nødebo, og som netop nu er i praktik hos Naturstyrelsen Østsjælland, hvor hun skal være frem til sommerferien.

- Det er meget spændende at komme ud og møde alt det teori, vi lærer på Skovskolen, her ude i virkeligheden, og det at få lov til at være med i starten af en helt ny skov er jo noget helt specielt! udtaler Melanie.

Hun fortæller, at der skal plantes 5.000 træer per hektar, og det bliver både nåletræer og løvtræer.

- Her bliver træer og buske for enhver smag, oplyser hun.

- Langt det meste bliver bøg og eg, men der kommer også mange grantræer og lærketræer. Hist og her vil der blive plantet små grupper af ægte kastanje, så der også bliver mulighed for at samle sammen til lækre, sunde snacks om nogle få år. Og dyrene kan også godt glæde sig, for i skovbrynene og inde mellem de andre træer planter vi hyld, kirsebær og en mængde andre buske, som giver masser af frugter. Om få år er der sikkert et leben i alle de mange skovbryn af sultne fugle! lover Melanie.

Om nogle dage er plantningen overstået, og skoven er så oppe på 83 hektar. Målet er, at skoven bliver på omkring 240 hektar, så det går fremad, siden projektet startede i 2007.

- Der er flere formål med at plante en skov som Tune Skov. Skoven skal beskytte drikkevandet i undergrunden. Den skal blive et rekreativt udflugtsmål, og det mål er allerede nu nået. Blandt andet går Hedebostien gennem området. Skoven skal ligeledes give husly for planter og dyr, og så er målet endelig, at der på sigt kan produceres gavntræ til savværkerne, slutter Melanie Ørskov.

Tune Skov er et samarbejdsprojekt mellem I/S Vandsamarbejde Greve, Greve Kommune, Roskilde Kommune og Naturstyrelsen. De første træer blev plantet i april 2011.

Læs hele historien i DAGBLADET Roskilde lørdag.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...